Nasza wieś - Lednica Górna

 • Charakterystyka

  wieś Lednica Górna

  Lednica Górna to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, w gminie Wieliczka, nieopodal Krakowa.
  Wieś o różnorodnym typie zabudowy, od starych domków drewnianych po nowoczesne zespoły budynków. Teren wsi jest pagórkowaty. Biegną tędy szlaki turystyczne, piesze i rowerowe. Ze wzgórz rozciągają się dalekie widoki na panoramę Wieliczki i Krakowa. Powietrze jest wolne od zanieczyszczeń miejskich.
  Panorama Krakowa - widok z naszego domu
  W ostatnim dziesięcioleciu wieś rozwija się bardzo dynamicznie. Krakowianie szukający spokojnego i bezpiecznego miejsca do mieszkania kupują tu domy i działki budowlane. Wieś posiada wodociąg miejski i sieć gazową.

 • Historia

  Krótka historia wsi

  W czasach przedhistorycznych na terenie dzisiejszej Lednicy miała znajdować się pogańska świątynia, obsługiwana przez kapłankę. W średniowieczu, po stu latach od lokacji Wieliczki w 1290 r., miasto rozbudowując się zakupiło część Lednicy. W okresie do połowy XVII w. wieś Lednica, składająca się z dwóch części: Górnej i Dolnej stanowiła przedmiejską dzielnicę Wieliczki.
   W Lednicy Górnej już przed 1564 r. stał dwór z folwarkiem, browar, i 4 sadzawki. Na obszarze obu Lednic, podobnie jak na terenie innych przedmieść Wieliczki, znajdowały się dworki szlacheckie, ale przede wszystkim zagrody przedmieszczan, żyjących z rolnictwa oraz drobnego rzemiosła.